6 نسخهء شادي بخش براي شاد زيستن

زندگي سراپا شوق و شور و نشاط و شادي است.
شادي نيازي به جست و جو ندارد ، همين دور و برهاست و آنقدر به ما نزديك است كه به خاطر بيش از حد نزديك بودنش بعضي مواقع قابل ديدن نيست.


شاد زيستن ، شادمانه از زندگي لذّت بردن ، به غم و غصّه خنديدن و از لحظه لحظه زندگي لذّت بردن و براي تك‌تك اين لذّتها و زيبايي‌ها از اعماق وجود هورا كشيدن ، حقّ هر انساني است و اساساْ هر موجود زنده‌اي براي اين كار آفريده شده است و بايد اين چنين باشد!

 

اگر احساس مي‌كنيد كه زندگي براي شما بيش از حد جدّي و حزن‌انگيز است و نمي‌توانيد به راحتي سهم شادي و خوشحالي خود را از لحظات شبانه روز خود بگيريد ، اصلاْ نگران نباشيد. هر كدام از شش نسخهء زير معجزه مي‌كنند و مي‌توانند شادي و نشاط را به زندگي شما بيافزايند. اگر آماده هستيد نسخهء اوّل را با هم مرور مي‌كنيم:

1) باور كنيد كه شادي يك انتخاب دروني است و نهايتاْ اين شخص شما هستيد كه آنرا انتخاب مي‌كنيد!
 

بي‌جهت اوضاع و شرايط و كمبود امكانات و امثالهم را دليل غم و غصّه دايمي خود ندانيد. حتّي در بدترين شرايط و حتّي در مواقعي كه مصيبتها و بلاها از حدّ گذشته‌اند و هيچ‌كس اميد و توان يك لبخند كوچك را ندارد ، شما هنوز هم مي‌توانيد مانند بمب شادي در دل اندوه منفجر شويد و مجلس را دگرگون سازيد.


همانطور كه خيلي مواقع غم يك انتخاب است ، شادي هم بسياري از اوقات برگهء انتخابي است كه از سوي شما در مقابل دنيا و اتّفاقات آن بر زمين كوفته مي‌شود.

2) هنگامي كه غم و غصّه و ماتم شما را فرا گرفت و چاره‌اي جز قبول آن نداشتيد ، غم را بپذيريد و مقابل آن نايستيد ! حتّي همراه غم راه نرويد و از دريچه نگاه غصّه به دنيا نگاه نكنيد ! خودتان را كنار بكشيد و بگذاريد كاروان غم و غصّه با همه دردهاي جانكاهي كه به همراه دارد از كنارتان بگذرد !

 

شاد زيستن معناي خنده و قهقه در مراسم عزا را نمي‌دهد. شاد زيستن به اين معنا نيست به هنگام بروز مصيبتها خود را به جنون بزني و به رقص و پايكوبي بپردازي!

 

غم يك حالت طبيعي ولي گذراست و بعضي مواقع حق دارد وجود ما را در بر بگيرد. امّا هرگز نبايد اجازه دهيم غم و غصّه در دل ما منزل كند و دراندرون ما جا خوش كند. او بايد بيايد و براي مدّتي تمام وجود ما را در بر بگيرد و بعد برود و جاي خود را به صاحب واقعي منزل يعني شادي و سرور بدهد.

تنها با پذيرش غم و اندوه و مصيبت است كه ظرفيّت و غلظت شادي ما افزايش مي‌يابد و ما لايه‌هاي جديدي از سرور و انبساط خاطر و رضامندي را كشف مي‌كنيم.

3) دل خود را از كينه خالي‌ساز و همه ( حتّي بدترين مردم ) را دوست داشته باش و برايشان دعا كن !

 

غم و غصّه بهانه مي‌خواهد امّا شادي و نشاط چنين نيست ! بهانه اندوه و غصّه ، هجرت عشق و آمدن كينه و نفرت به خانه دل است. پس عشق و دوستي را دوباره به دلت راه بده و بگذار عشق از پستوي خانه بيرون آيد و به تجلّي برخيزد و شادي در وجودت بپراكند.

 

همه را ببخش !

حتّي بدترين‌ها را !

آنها نمي‌توانند شاد باشند و نيازمند دعاي من و تو هستند !

بيا دعايشان كنيم ! بيا از خدا بخواهيم دل آنها را نرم گرداند و به سوي عشق باز گرداند.

من و تو براي آنها دعا مي‌كنيم و از خدا شادي آنها را طلب مي‌كنيم. چرا كه هرگز دلمان نمي‌خواهد آنها با بدي و جفاي خود كاري كنند كه نفرتشان در دلمان ريشه كند تا ما از عشق و شادي محروم شويم.

 

صبحدم كه از خواب برمي‌خيزي به خالق هستي بگو كه : « خدايا من هيچ كينه‌اي از هيچ‌كس و هيچ‌چيز ندارم ! امروز همه را شاد كن و بگذار تا عشق در دنيا جاري و ساري گردد ! »

4) شادي انفرادي نيست !

هروقت غمگين شديد ، چيزي به كسي ببخشيد !
كلامي محبّت‌آميز را به انساني هديه كنيد!

گـلي بـراي دوستـي بـخـريـد !

حتّي اگر مي‌توانيد با لبخند و نگاهي مهربانانه دل خسته‌اي را شاد كنيد. شادي لحظه به لحظه در زندگي ، انعكاس و نتيجه تلاش شادسازي و شادي آفريني است و هرچه بيشتر دل ديگران را با كلام و حتّي حركتي مهربانانه شادسازيد ، هزاران بار بيشتر شادي و سرور وجودتان را در برمي‌گيرد.

5) جسم خود را در شادي روحت شريك كن !

 

تو تنها يك روح مستقل و صاحب اختيار نيستي كه حق داشته باشي تمام لذايذ و شاديهاي دنيا را فقط براي خودت بخواهي و براي اين‌كار از جسم خود مايه بگذاري! تو بايد جسم و كالبد خود را هم در شاديهاي خود سهيم گرداني. فراموش نكن كه روح تو در اين جهان در سراسر اين كالبد گسترش يافته است و هر بخش جسمت ، بخشي از روح توست و حق دارد در شادي و نشاط تو سهيم گردد.
هرگز سعي نكن با عذاب دادن و آسيب رساندن به جسم و اندامت به شادي و نشاط برسي. بهداشت را رعايت كن ، ورزش كن ، غذاي مناسب بخور ، هر وقت بيكار شدي از جا بپّر و ورجه وورجه كن! هرگز با تزريق موّاد مخدّر و مصرف دخانيات و آسيب رساندن به اندامت سعي نكن خودت را آرام و به ظاهر خوشحال سازي.

خوشحالي و شادماني واقعي و بدون پشيماني تنها زماني وجودت را دربر مي‌گيرد كه جسم و روحت هر دو همزمان و به يك اندازه در اين شادي سهيم باشند.

6) راضي باش و سپاسگزار !

 

پول و مال و منال داشتن بسيار عالي است و مي‌تواند باعث نشاط و شادي تو و هزاران نفر ديگر گردد! هيچ‌كس منكر آن نيست ، ولي به شرطي كه شادي بسته‌اي نباشد كه در آخرين منزل همراه پول و مكنت تقديم من و تو گردد و ما مجبور باشيم در طول مسير دايم غمگين و مضطرب باشيم!
 

شادي واقعي شادي در حين عمل است و شادي نهايي مجموعه جمع شده اين تجربه‌هاي شاد بودن است كه به صورت انرژي خارق‌العاده‌اي انسان را به فضاي جديدي از معرفت و آرامش مي‌برد.

 

براي اينكه در حين عمل و در مسير حركت به سوي خوشبختي شاد باشيم بايد از لحظه‌لحظه سفر خود راضي و شكرگزار باشيم و اين ميسّر نمي‌شود مگر آنكه دستان خود را در مقابل خويش گره بزنيم و از اعماق دل شكرگزار خالق هستي باشيم و سپاسگزار نگاهش كه يكدم ما را تنها نمي‌گذارد و هميشه براي بخشيدن ما و گوش كردن به حرفهاي ما حاضر و آماده است.

 

به اميد آنكه هميشه شاد باشيد

/ 9 نظر / 9 بازدید
امير(خلبان)

با عرض سلام خدمت شما پيشا پيش حلول ماه رمضان را خدمت شما تبريك عرض مي كنم واز شما التماس دعا دارم. و از شما دعوت مي كنم از وبلاگ من با موضوع ( جتهاي مسافربري يا باري ) ديدن فرماييد. منتظر حضور سبزتان هستم. بلند آسمان جايگاه من است.

اعظم

سلام دوست خوبم همیشه از مطالب زیبات استفاده می کنم. چقدر این جمله قشنگ بود:شادی واقعی، شادی در حین عمل است. ممنون.

اعظم

حلول ماه مبارک رمضان رو به شما تبریک می گم.

اشرف دختر باران

*******سلام دوست خوبم ******* بیا تو این ماه عزیز با همدیگه دستامونو بالا کنیم "خدامونو صدا کنیم چشمک ستاره)*( منتظر حضور پر مهر شماست نوشته های بسيار جالبی بود با اجازه شمارو لينک کردم

استاد معرفت

اندر رمضان خاک تو زر میگردد چون سنگ که سرمه‌ی بصر میگردد آن لقمه که خورده‌ای قذر میگردد وان صبر که کرده‌ای نظر میگردد ************************ یا حق ...

استاد معرفت

راستی يادم رفت بگم ... اين از اون پست مشتی ها بود ... ايولا .... تا بعد

رضا

رهاي عزيز!!!! ذكر تو مدتها ست در محفل ما جاري من تو را با خطاب مريمم خواندم كه بداني كيستم. اما پست جديدت بسيار زيبا و جامع بود من با اجازه ازان كپي ميگيرم و سر فرصت مي خوانم اميد است به كار ايد . دوستت دارم .

شاپرک

پست خيلی جالبی بود... با اين حال با اجازت کپی گرفتم تا دوباره بخونمش...

اعظم

سلام خوبی دوست من؟ بعد نصف شبی اومدم احوال پرسی ! ... التماس دعا دارم. به خصوص وقتی رفتید زیارت.